Zaman içinde dişlerin yıpranması, yeterince bakım sağlanmaması ya da genetik olarak diş kayıplarının yaşanması nedeniyle bazı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Elbette bu tedavi yöntemlerine girilmeden önce diş hekimleri sağlıklı analizler yaparak hastalar için en uygun olanını seçmekte ve uygulamaktadır. İmplant Sanatı da bu noktada son derece öngörülü davranan, en iyi diş kaplama tedavisi konusunda doğru analizler gerçekleştiren ve hastalarının konforunu düşünen klinikler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Hastalar ve uzmanlar tarafından en çok tercih edilen en iyi diş kaplama tedavileri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Diş Kaplama Tedavisi

Porselen Kaplama

En iyi diş kaplama tedavisi arasında yer alan porselen kaplamalar porselenden yapılmış diş ve estetik eserlerdir. Dişleri lekeli, uygunsuz şekil, istenmeyen renk ve ebattaki hastalarda hasarı giderdikleri belirtilmiştir. Bu teknik ayrıca dişlerin pozisyonunu düzeltmek için sıklıkla kullanılır. Yani, fasetler, dişlerin estetiğinin değiştirilmesi için hemen hemen tüm ihtiyaçlar için uygun olarak belirlenmiştir.

Günümüzde kullanılan malzeme lityum disilikattır ve geleneksel porselenden daha dayanıklıdır. Daha dayanıklı olduğu için de, kontakt lens adı verilen son derece ince olanlar da dahil olmak üzere çeşitli kalınlıklarda yapılabilir.

Fasetlerde meydana gelen büyük ilerlemelerden biri, malzemenin yanı sıra, parçaların yapıştırılması için olan ürünlerdi. Diş ve lityum disilikat arasındaki bağlanma maddeleri son derece etkilidir ve bu, profesyoneller ve hastalar için daha fazla güvenlik sağlar.

En iyi diş kaplama tedavisi içinde yer alan porselen kaplamanın uygulaması da ağrısız ve güvenlidir. Fasetler hazır olduktan sonra yerleştirme aşaması gelir. Porselen kaplamaların iyi olup olmadığını görmek için diş hekiminin hastayla test etmesi iyi bir öneridir.

Porselen kaplamaların yerleştirildiği sırada dişin vestibüler bölgesinde hafif ve orta derecede aşınma gerekir (ön), dişin aşınması çok hafif ise, yani dentin ulaşmazsa, yapılması mümkündür.

Eğer durum dentin içine giren daha derin hazırlıklar gerektiriyorsa, ideal herhangi bir rahatsızlığı önlemek için uyuşturulmaktır. Bunun nedeni, porseleni bağlayacak reçineyi almak üzere dişi hazırlamak için kullanılan ürünlerden birinin, lityum disilikat olmasıdır, çünkü asit olduğu için daha hassas dişlerde rahatsızlığa neden olabilir. Bu şekilde, diş hekimi hasta hareket etmeden veya biraz acı çekmeden daha rahat bir şekilde çalışabilir.

Zirkonyum Kaplama

En iyi diş kaplama tedavisi arasında son dönemlerde zirkonyum da sıklıkla tercih edilmektedir. Zirkonyum, yüksek derecede direnç ve performansa sahip bir mineraldir ve bu sayede diş hekimliğinde, hem dişlerde hem de diş kaplamalarında veya diş implantlarında restorasyonlarda benzersiz kalitede diş protezleri için kullanılmaktadır. Zirkonyum ve porselen ağız boşluğu, ağız mukozası ve ağzın diğer dokuları ile % 100 biyo-uyumludur. Bu nedenle herhangi bir alerji üretmezler. Vücudumuz onları bir “yabancı organ” olarak algılamamaktadır.

Estetik seviyede, iki malzeme arasındaki fark önemli değildir.

Zirkonyum daha fazla başarıya ulaşıyorsa, bunun nedeni özellikle zor olmasıdır ve işlevine ek olarak estetiğe ihtiyaç duyduğumuz köprüleri kullanmamızı sağlar. Hafif rengine ve korozyona dayanıklılığına ek olarak, metal ve porselen kapakların temel avantajlarını birleştiren bir malzeme haline getirir.

En iyi kaplama tedavisi arasında yer alan zirkonyum kaplamanın uygulama süreci de sorunsuz ve ağrısızdır.

Sabit protezler için köprülerin ve kuronların imalatı için bahsettiğimiz sistem, saf zirkonyum bloklarda öğütülmüş ve daha sonra sinterlenmiş yapıların imalatına dayanan Cercon Smart Ceramics sistemidir. Bütün bunlar dişlerimiz için ideal yapıyı sağlar. Malzeme üzerinde yoğun bir araştırma yapıldıktan sonra, bu mekanik sistemle, 5 adet 38 mm’ye kadar yapılar geliştirebilmektedir.

Zirkonyum tedavisinin en iyi kaplama tedavisi arasında yer almasının temel nedeni ise uzun ömürlü olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile diş eti çekilmeleri neredeyse 0’dır. Elbette bu durum hastaların protezlerine uygulamış oldukları bakımlara göre de farklılık göstermektedir. Kısa vadede herhangi bir sorundan bahsedilmez; ancak ağız bakımının her zamanki gibi düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Ağız kokusu ya da ağızda metal tadı olmaması nedeniyle pek çok doktor ve hasta tarafından da tercih edilmektedir.

En iyi kaplama tedavisinden biri olan zirkonyum tedavisinde uygulama da oldukça kolaydır. Hastaların çeneleri uyuşturulduktan sonra dişlerde bulunan sinirler alınır. Bu sebeple de tedavi esnasında ağrı ya da sızı hissedilmemektedir. Protezlerin takılacağı dişlerde kesim işlemi gerçekleştirildikten sonra hassas ölçü alınır ve bu ölçü dişlerin yapılması için laboratuvara gönderilir. Laboratuvardan gelen dişler ise diş hekimlerinin kullanmış olduğu özel bir yapıştırıcı ile kesilen dişlerin üzerine monte edilir.

İmplant Sanatı, en iyi kaplama tedavisinden biri olan zirkonyum tedavisini son derece hassas ve sağlıklı bir şekilde uygulamaktadır. Hastaların uzun dönem rahat bir şekilde kullanabilmesi için klinik tarafından profesyonel bir şekilde işlem gerçekleştirilmektedir. Klinik aynı zamanda hastaların sağlıklı bir şekilde dişlerini kullanabilmeleri için hijyen konusunda da oldukça dikkatli davranmakta ve müşteri memnuniyetini daima göz önünde bulundurmaktadır.