hamilelikte disHamilelikte diş tedavisi 3 dönemde inceleniyor. 0-3 aylık dönem, 3-6 aylık dönem, 6-9 aylık dönem olarak sıralayabiliriz.

0-3 aylık dönem en hassas dönemdir. Bu dönemde diş ağrılarına sebebiyet veren ve tedavi edilmediği süre zarfında hem anneye hem bebeğe zarar verecek durumlar oluşacağı için diş hekimine gidilerek tedavi edilmelidir.

3-6 aylık dönemde son döneme bırakılamayacak olan diş çekimi, dolgu , kanal tedavisi yapılabilir. Son döneme kalırsa bu tedaviler hekim tarafından onaylanmaz ve hasta için büyük sıkıntılara sebebiyet verir.

6-9 aylık dönemde bebek yeterince büyümüş ve doğum zamanı yakındır. Acil tedaviler bu dönemde uygulanmalıdır, fakat bunun dışındaki tedaviler hiçbir hekim tarafından uygun görülmemektedir.

Anne adayları için röntgen çekimi kurşun önlük giydirilerek yapılabilir. Hamilelik dönemi de tetrasiklin grubu antibiyotikler geri dönüşümü olmayan renklenmelere neden olur. Bunun dışında kullanılan ilaçlarda dişlerde renklenme olduğuna veya zarar oluşturduğuna dair hiç bir bilgi yoktur. Fakat hamile olan annemizin kullanacağı her ilaç uzman doktor tarafından kontrol edilerek kullanılması gerekir.