İmplant çok geniş kapsamlı ve kombine bir tedavidir.  Bu nedenle dayanıklılığı çok uzun yıllar devam eder.  İmplant eksik dişlerin yerine yapılabildiği gibi birden fazla diş eksiklikleri durumunda da tercih edilen bir tedavidir.  İmplant tedavisinden sonra hastanın çiğneme fonksiyonları doğal dişlerden ayırt edilmez.  Aynı kuvvete sahiptir ve eski klasik protezler ile mukayese edildiğinde çok daha fazla olanaklar sunan bir tedavidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi her ne kadar çene cerrahisini ilgilendiren bir tedavi olmasa da genellikle hasta uyanıkken diş koltuğunda lokal anestezi ile yapılan ve hastanın durumuna bağlı olarak kısa sürede gerçekleştirilen bir tedavidir.  İmplant materyallerinin yerleştirilmesinden sonra belli bir süre titanyum maddesinin doku ile uyum sağlaması beklenir.  Bu süre de yaklaşık olarak 3-4 ay gibi bir süredir.  Titanyum maddesinin çene kemiği ile uyumu sağlandıktan sonra üzerine yerleştirilen bir aparat ve en sonra da diş ile uyumlu protez veya kaplama yerleştirilir.  İmplant tedavisinin hasta açısından en zor olan kısmı implant vidalarının yerleştirilmesi ve bekleme sürecidir.  Ondan sonraki süreç çok kısadır.  Laboratuvarda alınan ölçü sonucunda yapılıp takılma işlemidir.  Bu süre oldukça kısadır.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant hastaya çok fazla alternatif seçeneği sunan bir tedavidir.  Dişlerin tamamen eksik olduğu durumlarda yapılabildiği gibi tek bir dişin eksikliği durumunda da yapılan ve her iki durumda da uzun vadeli kullanım olanağı sağlayan bir tedavidir.  implant tedavisinin en önemli kısmı çene kemiği yoğunluğunun tedaviye cevap verecek ölçüde olmasıdır.  İmplant vidaları çene kemiğine yerleştirildiği için çene kemiğinin bu vidaları tutabilecek güçte olması gerekir.  Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumunda çene kemiğini destekleyici greft uygulaması yapılır ve bunun üzerine implantlar yerleştirilir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant diş fiyatları hastanın ağız içi durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Hekimin tecrübesi, kullanılan materyallerin markası vs gibi durumlar implant diş fiyatlarını etkileyen faktörlerdir. Tedavi fiyatı, ilk muayenede kararlaştırılıp tespit edilir.

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant diş tedavisi yaptıran hastalar ağız içi bakım ve hijyene son derece önem vermek zorundadır.  Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması,  diş ipi kullanılması ve ara yüz fırçası ile dişlerin aralarının her gün mutlaka temizlenmesi gerekir.  Bunun dışında diş hekiminin önerisi varsa bu önerileri de yerine getirmek son derece önemlidir.  Belli sürelerle diş hekimine kontrolle gitmekte tedavinin bir parçasıdır.