Gerek eksik diş gerek birden fazla diş eksikliklerinde veya dişlerin tamamının olmaması durumunda son yıllarda alternatif oluşturabilecek tek tedavidir.  İmplant Tedavisi özellikle çiğneme fonksiyonu açısından son derece gerçek diş ile benzeyen kullanımı açısından uzun ömürlü ve çok başarılı bir tedavidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir.  Ancak lokal anestezi altında yalnızca çalışılan bölgenin anestezi edilmesi ile yapılır.  İmplant vidalarının çene kemiğine yerleştirilmesi cerrahi bir uygulamadır.  Ancak implant vidalarını yerleştirmek diş çekmekten çok daha hızlı ve rahattır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant tedavisi daha çok eksik dişlerin olması durumunda tercih edilir.  Gerek dayanıklılık bakımından gerekse gülüş estetiği bakımından ayrıca fonksiyonel olarak doğal dişleri aratmayan bir tedavidir.  Ancak implant tedavisinin yapılabilmesi için çene kemiğinin bu tedaviye cevap verecek olgunlukta olması gerekir.  İmplant tedavisi dişlerin tamamını kaybeden hastalarda da uygulanan çok uzun ömürlü bir tedavidir.  Aynı zamanda total protez olarak adlandırılan damak protezlere alternatif oluşturan,  hareketsiz takılıp çıkarılabilen bir tedavidir.

İmplant Tedavisinden Sonra Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant tedavisi yaptıran hastaların normal koşullar dışında ağız sağlığına daha fazla özen göstermeleri gerekir.  Özellikle implant destekli protezler günde en az 2 kere fırçalanmalı ve implant araları diş ipi ile ve ara yüz fırçası ile temizlenmelidir.  Ayrıca tedaviyi gerçekleştiren diş hekiminin önerilerini kesinlikle yerine getirmeli ve kontroller atlanmamalıdır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinde implant vidalarının çene kemiğine yerleştirilmesi ve yerleştirilen titanyum madde içeren vidaların doku ile uyum sağlaması beklenir.  Bu sürede yaklaşık olarak 3-4 ay gibi bir süredir.  Ancak bu süre kemiğin yoğunluğuna göre bir iki ay,  bazı durumlarda daha da uzayabilmektedir.  Dolayısıyla implant tedavisinin süresi hastanın durumuna ve implant vidalarının yerleştirilmiş olmasına bağlıdır.

Eksik Dişlerin Tamamlanmasında İmplant Neden Tercih Edilir?

İmplant tedavisi uzun süren bir tedavi olmasına rağmen son derece rahat kullanılan ve uzun ömürlü bir tedavidir.  Diğer kaplama ve protezler diş boşluklarının olması durumunda önünde ve arkasında bulunan dişten destek alınıp yapılır.  Dolayısıyla tek bir diş için 3 adet dişi birbirine bağlamak gerekir.  Ancak implant destekli protezlerde implant vidası diş kökü yerine geçmektedir.  Tek bir diş için yapılabildiği gibi birçok dişin yerine de yapılır.  Dolayısıyla önceki protezlere bakıldığında implant tedavisi çok daha koruyucu bir tedavi biçimi olarak karşımıza çıkar.  Dolayısıyla diş eksikliği olan hastaların tercih edecekleri en sağlıklı tedavi implant tedavisidir.