Diş kaplama farklı yöntemler kullanılarak dişlerin üzerinin porselen Zirkonyum veya Kron metal alt yapısı ile kaplanması işlemidir.  Diş kaplama tedavisi dişte deformasyon bulunması,  diş yapısı bozuk olan dişlerin onarılması,  dişlerin aralarının doldurulup birleştirilmesi,  madde kaybına uğramış dişlerdeki tedavilerde diş kaplama tedavisi olarak uygulanır.

Diş Kaplama Çeşitleri

Günümüzde en fazla tercih edilen diş kaplama çeşitleri porselen kaplama ve Zirkonyum kaplamadır.  Metal destekli krom kaplamalar,  önceki yıllarda çok fazla yapılmasına rağmen artık günümüzde fazla tercih edilmemektedir.  Lamina porselen kaplama özellikle ön dişlerde oluşan görüntü bozukluğunu gidermek için tercih edilen bir tedavidir.  Lamina diş kaplama tedavisinde estetik diş hekimliği devreye girerek hastaya hem sağlıklı bir diş kaplama tedavisi uygular hem de estetik bir gülüş tasarımı kazandırılır.

Kaplama Diş Fiyatları 2020

Kaplama diş fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.  Bunlar hangi tür diş kaplaması yapılacak ve hangi malzeme kullanılacağına göre değişir.  Ayrıca kaplama diş fiyatlarını etkileyen diğer önemli konu ise diş hekiminin tecrübesi kullanılacak materyalin markası ve kalitesidir. Aynı zamanda kaplama öncesinde yapılması gerekli radyolojik tetkikler,  doğal dişlerdeki tedavi gerektiren durumlar,  diş kaplama fiyatları konusunda sabit bir fiyat belirlemesi oldukça zordur.  Bu nedenle diş hekimi ile ilk muayene de yapılması gereken işler konuşularak fiyat belirlenmesi yapılır.

Zirkonyum Diş Kaplaması

Zirkonyum diş kaplamaları hem çok fazla tercih edilen tedavilerden biri hem de tedavinin yanı sıra estetik bir gülüş kazandıran tedavidir.  Dolayısıyla hastanın yaşam kalitesini de olumlu anlamda etkileyen bir tedavidir.  Diş hekimliği tedavi alanını son yıllarda oldukça genişletmiş ve estetik diş hekimliği bu konuda estetiği öne çıkaran birçok alternatif tedavi geliştirmiştir.  Diş kaplama tedavilerinde kullanılan Zirkonyum maddesi ışığı geçirgen özelliği sayesinde dişlerde doğal bir görünüm sağlar.  Aynı zamanda sağlıklı ve dirençli bir diş tedavisidir.  Ağız içi bakımını düzenli yapan hastalarda ömürlük diyebileceğimiz kadar uzun süre kullanım olanağı sağlar.  Diş kaplamalarında zirkon,  Zirkonyum maddesi alt yapı olarak kullanılır.  Zirkonyumun maddesinin üzerine porselen kaplamalar yapılarak aynı zamanda estetik bir görüntü sağlanmış olur.

Zirkonyum Diş Kaplamaları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Zirkonyum diş kaplama daha önce diş beyazlatma işlemi yaptırıp ancak bundan olumlu sonuç alamamış hastalara Zirkonyum kaplaması uygulanır.  Kron kaplama yapılıp kesilmiş olan hastalarda Zirkonyum rahatlıkla uygulanır.  Bunun yanı sıra dişlerde görüntü bozukluğu olması durumunda,  çarpık dişler birbirinden ayrık olan dişlerde ve kırık dişlerin düzeltilmesinde Zirkonyum tedavi oldukça başarılıdır.

Zirkonyum Diş Kaplamalarının Avantajları

Zirkonyum kaplama sıcak ve soğuk hassasiyeti çok iyi dengeler ve asla hassasiyet oluşmaz.  Işığı geçirme özelliğinden dolayı doğal bir diş görüntüsü oluşur ve diş etlerinde renk değişikliği kesinlikle olmaz.  Kaplanan diş porselenlerin üzeri parlak ve pürüzsüz olduğu için sigara içki, kahve gibi renk değişikliği yapan yiyecekler renk değişikliği oluşturmaz.  Ayrıca Zirkonyum biyo uyumlu bir madde olması açısından diş eti hastalığını önleyici özelliği vardır.