Diş hekimliği özellikle son yıllarda diş tedavisi konusunda oldukça gelişmeler kaydetmiştir.  Diş kaplama tedavileri konusunda ise klasik yöntemler geride bırakılmış çok daha sağlıklı dirençli ve estetik diş hekimliği konusunda alternatif tedaviler geliştirilmiştir.  Bunlar Zirkonyum diş kaplama,  porselen lamina kaplama,  her iki tedavi biçimi de yeni nesil diş kaplama tedavisidir.  Zirkonyum diş kaplama hem son derece sağlıklı dayanıklı ve doğal bir görüntü oluşturması bakımından hastalar ve diş hekimleri tarafından en fazla tercih edilen tedavi biçimidir. Diş hekimliğinde önceki yıllarda metal destekli kaplamalar yerine estetik diş hekimliği alanına giren biyolojik uyum sağlayan aynı zamanda doğal ve estetik bir görüntü sağlayan tedaviler yapılmaya başlanmıştır.

Zirkonyum Altyapısı Olan Diş Kaplamaları

Öncelikle Işık geçirgenliği olması açısından çok doğal ve dayanıklı diş kaplamalarıdır.  Aynı zamanda bu tedaviler hastaların yaşam kalitesini arttıran tedavilerdir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  • Beyazlatma tedavisi uygulanıp sonuç alamayan kişiler.23
  • Daha önceden dişi kesilmiş olanlar, dişler arasında ayrık bulunanlar,
  • Önceden metal destekli köprü bulunan hastalar,
  • Kırık dişleri olanlar, dişin rengi ve doğal yapısı bozulmuş görüntüye sahip hastalar en çok tercih edenlerdir.
  • Ayrıca çarpık ve eğri dişleri olan hastalar, dolgu yapılamayacak kadar doku kaybı olan dişlerde Zirkonyum rahatlıkla kullanılan bir tedavidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Öncelikle Zirkonyum diş kaplama yalıtım özelliği sayesinde sıcak ve soğuk hassasiyetini hissettirmez.  Işığa karşı geçirgenliği olması sebebiyle metal yapaylıktan uzak ve estetik bir görüntü sağlar.  Önceki yıllarda yapılan metal destekli porselenler diş etinde belli bir süre sonra renk değişikliği yaparak kötü görüntü oluşturmaktaydı.  Ancak Zirkonyum kaplamalarda Zirkonyumun beyaz renkli olması sebebiyle bu görüntü bozukluğu ve dişteki renk değişikliği yaşanmaz.  Üzerine yapıştırılan porselen yüzeyleri parlak ve pürüzsüz olduğu için boyar maddelerden etkilenmez.  Ağız içinde tat bozukluğu oluşturmaz.  Ağız kokusuna sebep olmaz.  Aynı zamanda dişeti çekilmelerinde de Zirkonyum kaplamalar son derece başarılıdır.  Diş eti çekilmesini önler.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum diş kaplama yapılacak olan hasta ilk muayene de tedavinin nasıl yapılacağı hakkında bir planlama yapılır.  Başlangıçta lokal anestezi yapılarak dişlerin ölçüsü alınır.  Dişler belirlenmiş ölçüde kesilir.  Hassasiyetin oluşmaması için üzerine geçici kaplamalar yapıştırılır.  Son olarak da prova yapılarak porselen kaplamalar maksimum bir hafta içinde yapıştırılır ve tedavi tamamlanır.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama tedavileri konusunda birden fazla alternatif bulunduğundan bu konuda fiyat belirlemek mümkün değildir.  Hangi diş kaplamanın uygulanacağı,  Zirkonyum Kron kaplama veya lamina porselen kaplama gibi her birinin farklı bir fiyatı bulunması açısından net bir fiyat verilememektedir. Ayrıca kaplama öncesi tedavi edilmesi gereken dişlerin olup olmaması bu konuda fiyat değişikliğini sağlar.  Bu konuda en doğru yaklaşım ilk muayene de hangi kaplamanın yapılacağına karar verilmesi hekim ve hasta arasında yapılacak olan tedavi ile ilgili bir fiyat belirlenmesi olacaktır.