Lamine diş sağlam diş dokusunda, inceltme tekniği kullanılarak uygulanan kaplama yöntemlerinden biridir. Ayrıca yaprak kaplama adıyla da bilinir. Bu adla anılmasının nedeni ise, uygulamanın en az inceltme tekniği kullanılarak yapılan uygulama olmasıdır.

lamine dis uygulaması

Lamine Diş Kimlere Uygulanır?

  • Daha beyaz bir görünüm isteyenler
  • Daha önce beyazlatma tekniklerinden birinde başarılı olamamış kişiler
  • Aşınma sorunu yaşayan kişiler
  • Bir nedenden dolayı kırık yaşayanlar
  • Bu bölgede siyahlaşmalar görülenler
  • Ağız içinden estetik olarak memnun olmayanlar
  • Kanal tedavisinden sonra ortaya çıkan sorunlardan kurtulmak isteyenler
  • Bu bölgedeki sararmalardan şikayetçi olanlar

Kimler İçin Uygun Değildir?

Lamine diş kimlere uygulanamaz sorusu uygulamayı yaptırmak isteyenlerin sık sık sorduğu sorulardan biridir. Özellikle bazı kişiler için bu yöntemin hiçte uygun olmadığını belirtmek gerekir. Tırnak yeme, çene bozukluğu olan vs. gibi kişilerin bu yöntemden uzak durmaları gerekecektir. Öncelikle bunların tedavi edilmesi, daha sonra da kişilerin bu uygulamaya yönelmesi gerekir. Aksi halde bu tarz alışkanlıklara sahip olan kişilere kolay bir uygulama olan bu yöntemin yapılması mümkün olmayacaktır.

Nasıl Yapılır?

lamine dis kimlere uygulanmaz

Günümüzde bu tedavi şekli İmplant sanatı sayesinde sadece birkaç adımda tamamlanan tedavi şekillerinden biri olmuştur. Öncelikle ağız içinden ölçü alınması, daha sonra da hastanın istediği renk tonlarının belirlenmesi sağlanır. Çıkarılan model ile birlikte mock-up adı verilen bir test uygulaması denenir. Hasta ve doktor arasında dişler için bir karar verildikten sonra, hazırlık sürecine geçilir. Kaplama olacak diş sayısına bağlı olarak işlemin süresi değişkenlik gösterebilir. Geçici kaplamaların hastanın dişleri üzerinde nasıl duracağına bakılır. Uyum sorunları da bu aşamada ortaya çıkmış olur. Eğer uyum açısından herhangi bir sorun görülmediyse, gerekli olan son düzenlemeler yapılır. Ve esas olan porselenlerin hazırlanması işlemine geçilir. Yapım tamamlandıktan sonra dişlerin yapıştırılması ise özel bir uygulama sayesinde olur. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise, hastanın bu dişleri aynı gün içinde sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlanması söz konusu olacaktır. Yani her açıdan İmplant sanatı sayesinde son derece hızlı ve kolay şartlar halinde yapılan bir uygulama olarak ön plana çıkar. Özellikle kaliteli hekimler, teknik destek, servis ağı kalitesi gibi faktörleri görmek isteyenlerin tercihi bu seçenekten yana olmalıdır.

Lamine Dişin Ömrü:

Lamine diş uygulamasının oldukça uzun zamanlı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Leke yapmadıklarından dolayı bir ömür boyunca rahatlıkla kullanılabilirler. Bu açıdan insanların akıllarında bir soru işaretinin kalmasına gerek yoktur.

Bu Yöntemin Avantajları:

İmplant sanatı sayesinde çok kısa bir süre içinde uygulanan lamine dişin pek çok avantajının bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Özellikle estetik açıdan pek çok insanın ihtiyacını karşılayacak cinsten bir çalışma halindedir. Bu yüzden günümüzde pek çok insan görsel açıdan bu yolu seçer. Ve her geçen gün estetik açıdan biraz daha talep edilen bir yol haline gelmiştir. Öte yandan bu uygulamanın tek olarak ta uygulandığını söylemek iyi olur. Aynı zamanda renk olarak da iyi bir görünüme ulaştırılması mümkün olacaktır. Öte yandan doğal bir görünüm elde etmek isteyenlerin de mutlaka tercih etmesi gereken bir seçenek olarak karşısına çıkar.

Diğer yöntemlerin aksine bu yöntem kullanılarak hiçbir şekilde doğallıktan taviz vermeye gerek kalmayacaktır. Bunun yanında çay ve kahve gibi ortaya çıkardığı sarılıkların giderilmesi açısından bundan daha iyi bir seçenek yoktur. Çünkü kahve ve çaydan dolayı ortaya çıkan sarılıkların kalıcı olarak çözülmesine imkan tanımaktadır. Bu yüzden pek çok insan ağız içinde bulunan sarılığı gidermek açısından bu yöntemi en iyisi olarak bulmaktadır. Bu şekilde herkesin şikayetçi haline geldiği bir konunun da daha sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırılması sağlanır. Aynı zamanda gülüş açısından da beğenilen sonuçları ortaya çıkaran bir yöntemdir.

Eğer diş etlerinde estetik açısından herhangi bir müdahalenin yapılması gerekmiyorsa, bu işlemin tamamlanması diğer uygulamalara nazaran biraz daha kısa sürecektir. Genel olarak 2 ile 3 seans arasında lamine dişlerinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 ay süren bu uygulama sayesinde, doğal bir diş görünümü elde etmeniz bu sayede mümkün bir hale gelecektir. Ancak diş yapısı bozuksa ve düzeltilmesi için birtakım işlemlerin yapılması gerekiyorsa, bu sürenin biraz daha uzaması söz konusu olacaktır. Lamine dişlerinizi yaptırdıktan sonra 10 ile 20 yıl aralığında yani oldukça uzun bir zaman boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu dönemde hastaların dikkat etmesi gereken durumların varlığı mevcuttur. İlk olarak diş temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Eğer dişler düzenli bir şekilde temizlenmezse ve düzenli ağız temizliği yapılmazsa, kaplamaları kaybedebilirsiniz. Uzun zamanlı olarak diş bakımına özen göstermek ve diş bakımını gerektiği gibi yapmak ise, lamine (yaprak porselen diş) tedavisi uygulamasının ömrünün uzamasına neden olacaktır. Öte yandan daha estetik bir görüntü kazanmaya devam edebilmek için bu adımlara zaman aralığında mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Doğru kullanım halinde lamine dişlerde zamanla renk değişmesi gibi sorunlarda meydana gelmeyecektir. Bu nedenle uzun zamanlı olarak güvenilir bir şekilde lamine diş uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz.