Yetişkinlik dönemi boyunca temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmanız için ağız hijyeni en önemli husustur. Günlük rutin olarak dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Yetişkinlerde diş çürümesinin yanında diş eti rahatsızlıklarına da rastlanmaktadır. Yetişkinlik dönemi boyunca ağız ve diş sağlığınızı temiz bir şekilde korumanız gerekmektedir.

İşte size birkaç bilgi;

Dişlerin üzerinde biriken, dişlerin çürümesine yol açan ve dış eti iltihabına sebep olan yapışkan bir tabaka halinde olan plakları temizlemek için günde(ideal olan) 2 kez florlu herhangi bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

Dişlerinizin arasında ya da diş eti çizgisinin altında kalan plakları, sertleşmesine imkan vermeden temizliğini günde bir kez diş ipi ile temizleyin. Dış taşı bir kez oluştuğu zaman onu ancak profesyonel bir diş hekiminin çıkarması mümkündür.

Öncelikle öğün aralarında tüketimini gerçekleştirdiğiniz şekerli ve nişastalı ürünleri sınırlandırın. Öğünler arası ne kadar sık atıştırmalık tüketirseniz bakterilere diş minelerinize saldıracak asitleri oluşturması için fırsat vermiş olursunuz.

Profesyonel diş temizliği ve kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.