Zirkonyum diş kaplama tedavisi,  diş hekimliğinin özellikle son yıllarda uyguladığı yeni nesil diş tedavilerinden biridir.  Zirkonyum diş kaplamaları geniş kapsamlı bir tedavidir.  İçinde aynı zamanda estetik diş hekimliği alanı da bulunur.  Önceki tedavilerle mukayese edildiğinde günümüzde yapılan tedaviler dayanıklılık,  uzun ömürlülük,  sağlık açısından ve aynı zamanda estetik olarak yapılan kombine bir tedavi biçimindedir.  Zirkonyum porselen kaplamaların en önemli özelliği biyolojik uyum sağlamasıdır.  Aynı zamanda zirkonyum metalinin beyaz olması sebebiyle görüntü doğal ve daha estetiktir.  Bunun yanı sıra zirkonyum metali dirençli ve sağlam bir metaldir.  Dolayısıyla diş tedavilerinde uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.  Önceden koyu renkli metal kullanılırken şimdi beyaz zirkonyum metali kullanılmaktadır.  Gerek ön dişlerde gerekse arka öğütücü dişlerde kullanılan zirkonyum metali hem estetik bir görüntü hem de dayanıklı ve sağlıklı bir tedavi oluşturur.  Dolayısıyla bu tedaviler kişilerin yaşam kalitesini arttırır.

Zirkonyum Porselen Kaplama Fiyatları

Zirkonyum porselen kaplama tedavisi diğer metal kaplama tedavilerine göre daha maliyeti yüksek tedavidir.  Ancak diğerlerinden çok daha kaliteli, uzun ömürlü ve estetik bir tedavidir.  Zirkonyum porselen kaplama konusunda fiyat belirlenmesi ancak hekimin hastayı görmesi ve dişlerdeki sorunların tespit etmesi durumunda bir fiyat oluşturulur.  Dolayısıyla Önceden bu konuda bir fiyat vermek mümkün değildir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Kullanım Alanları

Zirkonyum porselen kaplama daha önce beyazlatma yaptırıp ancak bundan olumlu bir sonuç alınamadığı durumlarda yapılabilir.  Daha önceden dişleri kesilen kişilere zirkonyum kaplama yapılabilir.  Diş ayrıkları olan ve estetik kaygısı olan kişilere, kırık ve deforme olmuş dişlere yapılır.  Rengini,  yapısını kaybetmiş dolguların üzeri zirkonyum porselen kaplama ile kaplanır.

Zirkonyum Porselen Kaplama Avantajları

Zirkonyum porselen kaplamanın birçok avantajları vardır.  Öncelikle sıcak soğuk hassasiyeti oluşturmaması en önemli konulardan biridir.  Işığı geçirgen özelliği sebebiyle doğal ve estetik bir görüntü oluşturur.  Önceki yıllarda yapılan metal destekli porselenlerden çok farklıdır.  Diş etinde morarma ve renk değişikliği kesinlikle oluşturmaz.  Zirkonyum metali beyaz renkli olduğu için porselen kaplama durumunda mat bir görüntü oluşturmaz.  Zirkonyum porselen kaplamalar aynı zamanda estetik gülüş sağlayan sağlıklı dayanıklı ve uzun ömürlü tedavidir.

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum kaplama tedavisi maksimum 10 gün içinde tamamlanır.  Öncelikle lokal anestezi yapılarak dişlerin ölçüsü alınarak dişlerin kesimi gerçekleştirilir.  Ardından geçici protez takılarak oluşacak hassasiyetin engellenmesi sağlanır.  Daha sonraki aşaması ise ölçüsü alınan dişler laboratuvarda hazırlanır ve sonraki seansta prova yapılarak diş eti ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilir.  En son aşama ise estetik provası yapıldıktan sonra dişler yapıştırılır.