Işık geçirgen özelliği ve dayanıklılığı sebebiyle en fazla tercih edilen diş kaplama tedavisi zirkonyumdur.  Renginin beyaz oluşu ve ışık geçirgenliği sayesinde estetik bir diş tedavisi sunar.  Zirkonyum metalinin üstü porselen ile kaplanır ve bu kaplama son derece sağlıklı ve dayanıklı bir tedavidir.  Uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Öncelikle zirkonyum diş kaplama ışık geçirdiği için görüntüsü son derece doğaldır ve neredeyse bir kaplama olduğu belli olmaz.  Diş eti ile uyumlu olması sebebiyle diş eti hastalıklarını önleyici özelliği vardır.  Diğer metal üstü porselenlerden çok daha iyi ve dayanıklıdır.  Geleneksel tedavi biçimlerinden olan metal üstü porselenler öncelikle diş etlerinde mor bir görüntü oluşturur.  Dolayısıyla bu istenen bir durum değildir.  Zirkonyum porselen kaplama özellikle ön dişlere uygulandığında doğal dişlerle görünüm açısından birbirine çok yakın görüntü oluşturur.  Biyolojik olarak doku ile uyumlu özelliği ve hipoalerjenik olması sebebiyle de zirkonyum porselen kaplamalar tercih edilir.

Zirkonyum Porselen Kaplamaların Dezavantajları

Zirkonyum porselen diş kaplamalarının genel anlamda bir dezavantajı yoktur. Ancak uzun diş boşluklarında köprü biçiminde zirkonyum porselen kaplama yapılması çok fazla tercih edilmez.  Kırılma riski bulunur.  Böyle durumlarda uzun diş eksikliklerinde implant yapılarak üzerine zirkonyum porselen kaplama ile kapatıldığında çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir tedavi yapılmış olur.

Zirkonyum Kaplamanın Altında Bulunan Diş Çürür Mü?

Öncelikle tedavinin uzman ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması her zaman olası riskler açısından önemlidir.  Kuralına uygun yapılan ve tecrübeli hekimler tarafından yapılan zirkon kaplamaların altındaki dişler asla çürümez.  Ancak yapıldıktan sonra hekimin tavsiyesine uyulmaması, kontrollerin aksatılması, ağız içi bakımının doğru yapılmaması durumunda dişler sağlığını yitirir.

Metal Alerjisi Olanlar Zirkonyum Kaplama Yaptırabilir Mi?

Zirkonyum porselen kaplama diş tedavisinde genellikle alerjik reaksiyonlar görülmez.  Ancak çok hassas olan kişilerde ve alerjisi olan hastalarda kontrollü olarak yapılması gerekir.  Ayrıca son derece hassas metal alerjisi olan hastalarda yapılan zirkonyum porselen kaplama da alerjinin tamamen ortadan kalktığı durumlarda yaşanmıştır.  Dolayısıyla zirkonyum porselen kaplama dişlerde genellikle alerjik reaksiyon olmaz.

Estetik Açıdan Zirkonyum Porselen Kaplama

Zirkonyum porselen diş kaplama tedavisi aynı zamanda estetik bir gülüş sunan tedavidir.  Zirkonyum porselen kaplama yapılmadan önce gülüş tasarımı oluşturulur.  Bunun için alçı kullanılarak bir model oluşturulur.  Kişinin yüzüne en uygun gülüş tasarımı hazırlanır ve dişler kesilmeden bu tasarımına göre son hali hastaya gösterilir.  Bunun üzerinde çalışılıp çalışılmayacağına karar verilir. Zirkonyum porselen kaplamaların ömrü en az 5 yıldır. Ancak iyi bir bakım ve ağız içi hijyeni yapılması durumunda 15 yıl boyunca kullanılır.